NEDİR?

Pardus Topluluk Sürümü Nedir?

Pardus Topluluk Sürümü, TÜBİTAK/ULAKBİM’den bağımsız olarak geliştirilen bir GNU/Linux dağıtımıdır. TÜBİTAK/ULAKBİM’den isim hakkı için izin alınmıştır.

Topluluk sürümü ile herkese hitap eden, kolay kurulan, çok dilli ve kendine özgü araçlara sahip bir dağıtım yapılması hedeflenmektedir. Çalışmalarda Debian GNU/Linux tabanlı Pardus Kurumsal sürümün alt yapısı kullanılmaktadır.

TÜBİTAK/ULAKBİM İle Bir Bağlantı Bulunuyor Mu?

Pardus isminin kullanımı dışında TÜBİTAK/ULAKBİM ile herhangi bir bağ bulunmuyor. Topluluk sürümünden önceki “Pardus” ismini kullanabilmek için TÜBİTAK’dan izin almak gerekiyor, Pardus Topluluk Sürümü için bu izinler alınmıştır.

Pardus Topluluk Sürümü Geliştiricileri Arasında Maaşlı Geliştirici Var Mı?

Pardus topluluk sürümü gönüllüler tarafından geliştirilmektedir. Ekip içerisinde maaşlı geliştirici bulunmamaktadır.

Yalı, Kaptan, Müdür Gibi Eski Pardus Araçları Pardus Topluluk Sürümünde Olacak Mı?

Eski Pardus araçlarının hepsi kullanılabilir durumda değil. Python diliyle yazılan ve Debian tabanlı bir dağıtım altında çalışabilecek tüm araçları Pardus Topluluk Sürümü altında çalıştırmayı deniyoruz. Kararlılık durumları değerlendirildikten sonra bazı eski Pardus araçları Pardus Topluluk Sürümünde yer alabilir.

Neden Alt Yapı İçin Debian Tercih Edildi?

Ekip içerisinde bulunan geliştiriciler Debian tabanlı sistemlere hakimler. Ayrıca Pardus Topluluk Sürümü, Pardus Kurumsal Sürüm taban alınarak geliştiriliyor. Bu nedenle Debian sistem mimarisi tercih ediliyor.

Pardus Topluluk Sürümü Pardus Bireysel Sürüm Mü?

Hayır, değil. Pardus Topluluk Sürümü TÜBİTAK’tan bağımsız olarak, gönüllüler tarafından yürütülen bir proje.

Pardus Topluluk Sürümünün Kaynak Kodları Açık Mı?

Pardus Topluluk Sürümü GNU Genel Kamu Lisansı ile lisanslanmış bir projedir, lisansı gereği tüm kodlarının açık olması gerekmektedir. Github Pardus Topluluk Sürümü sayfasından çalışmaları takip edebilir, kaynak kodlara erişebilirsiniz.

Pardus Topluluk Sürümüne Özgü Yeni Araçlar Geliştirilecek Mi?

Bir dağıtımı diğer dağıtımlardan farklı kılan en önemli özellikleri kendine özgü araçları barındırmasıdır. Geliştirici ekip bu kapsamda son kullanıcıya uygun özel araçları geliştirmek için çalışmalarına devam etmektedir. İlk etapta kurulum ve ayar yöneticilerinin hazırlanması planlanmaktadır.

Pardus Markası Kime Ait?

Pardus markası ve logo tipi TÜBİTAK/ULAKBİM’e aittir.

Pardus Topluluk Sürümü İçin Üretilen Araçları Diğer Dağıtımlar da Kullanabilir Mi?

Tüm çalışmalar GNU Genel Kamu Lisansı kapsamında yürütülmektedir. İsteyen herkes proje içerisinde üretilen ürünleri kullanabilir, kendi dağıtımına uyarlayabilir. TÜBİTAK da topluluk sürümü kapsamında geliştirilen uygulamaları Pardus kurumsal dağıtımında kullanabilir.

Farklı Pardus Sürümleri Geliştirilmekte, Hangisini Tercih Etmeliyiz?

TÜBİTAK/ULAKBİM tarafından geliştirilen tek dağıtım Pardus kurumsal sürümdür. Ayrıca gönüllüler eski Pardus’u temel alan ve Pisi paket mimarisini kullanan Pardus Anka ve Pardus Troya dağıtımlarını geliştirmektedir. Pardus Topluluk Sürümü de bu dağıtımlara bir alternatiftir. Dilediğiniz dağıtımı seçebilir, hangisinde rahat ediyorsanız o dağıtımı kullanabilirsiniz.

Pardus Topluluk Sürümü Ekibine Katılmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Geliştiriciler ile iletişim kurulması yeterli. Çeviri, topluluk yönetimi, paket yapımı, sunucu yönetimi, yazılım geliştirme, sosyal medya yönetimi, görsel içerik gibi birçok alanda desteğe ihtiyaç var. Size uygun olan bir alanı seçtikten sonra geliştirici ekiple iletişim kurarak ekibe katılabilirsiniz.

TÜBİTAK’dan Maddi Destek Alınıyor Mu?

TÜBİTAK veya hiçbir kurumdan maddi destek alınmıyor. Aynı zamanda hiç kimseden bağış da istemiyoruz. Projenin bağımsız kalabilmesi için hiçbir şekilde maddi yardımları kabul etmiyoruz.

Maddi Destek Alınmadan Bir Dağıtım Geliştirmek Mümkün Mü?

Zor olsa da mümkün. Hiçbir şekilde maddi destek almayan, bağış kabul etmeyen çok eski GNU/Linux dağıtımları mevcut. Bizde bu dağıtımları örnek alıyoruz ve gönüllü olarak Pardus Topluluk Sürümü’nü geliştiriyoruz.

Pardus Topluluk Sürümü’nün Hazırlanmasındaki Amaç Nedir?

En kolay kurulan, en iyi Türkçe dil desteğine sahip, kararlı bir yapıda çalışan ve kendine özgü araçlara sahip bir son kullanıcı dağıtımı yapmak için yola çıktık. Pardus Topluluk Sürümü, Pardus Linux Topluluğu’nun da gücünü arkasına alarak son kullanıcılar için en iyi dağıtımı hazırlamaya çalışıyor. Pardus Topluluk Sürümü’nde birçok donanımın sürücüsü hazır halde gelmekte. Böylece yeni kullanıcıların açılış sorunlarının önüne geçilmesi planlanmakta. Yeni nesil teknolojilerin ve tak kullan aygıtlarının da topluluk sürümü altında sorunsuz çalışması için yoğun bir emek harcıyoruz.

Share on Facebook
Bookmark this on Google Bookmarks
Bookmark this on Digg